Results

October - November, 2022

Award Winner

Baby Dance

Best Short Film

Alex Walker

NeverMind Season Opener

Best Short Script

Dennis Allen Chamberlin, Carrie Licklider

Extinction

Best Women's Film

Afraah Farhana, Zenofar Fathima

A Small Act of Courage

Best Short Documentary Film

Dylan Brody

Brothers of Babylon

Gabriel Womack

Matt Bissett-Johnson

Our Triumphant Holy Day

Best Cinematographer

Greg Di Roma

Our Triumphant Holy Day

Best Director

Greg Di Roma

Our Triumphant Holy Day

Best Editor

Greg Di Roma

SnackURBANCROW_songs

Best Music Video

HIROAKI HIRAKATA

The Tragedy of the Spaceship Urban Crow

Best Original Music

Rachel Mason

The Fantastic Flying Competition

Best Animation Film

John Croezen

Cosmic Echoes

Best Music Video

John Leslie Hulcombe

Shielding Sheila

Best Narrative Feature

Joyce Ann Grey-Carter

The Party

Best Producer

Kevin Stevenson

Old School Musical

Seven Minute Film

Michael Bliss

The Fiendish Machinations of Lex Luthor

Best Comedy Film

Sam Locke

Padosan

Best Unproduced Script

Sean Nash

I’m Your Woman

Best Experimental Film

Swapnil S. Rajpurkar

Who Knocks

Best Actress

Terry Hogan

Sammy | a pine marten story

Best Documentary Film

Swapnil S. Rajpurkar

Cherzoso The Silent Film

Best Silent Film

Tracy Ann Chapel

Finalist

Walpurgis Night

Best Experimental Film

Apostolos Peter TolyAK Kouroumalis

A Small Act of Courage

Best Experimental Film

Dylan Brody

A Small Act of Courage

Best Short Film

Dylan Brody

Our Triumphant Holy Day

Best Documentary Film

Greg Di Roma

Our Triumphant Holy Day

Best Original Music

Greg Di Roma

R. A. C. (Random Acts Coalition)

Best Unproduced Script

Jonathan T. Brunson

Shielding Sheila

Best Actress

Joyce Ann Grey-Carter

Shielding Sheila

Best Original Music

Joyce Ann Grey-Carter

Stella & Max An Urban Luv Story

Best Narrative Feature

Katharine Cox, Brandon Lee Johnson

The Santa Claus Effect

Best Unproduced Script

Kathryn Radmall

The Fiendish Machinations of Lex Luthor

Best Short Film

Sam Locke

Ultimate Betrayal

Best Short Script

Simon Mark O'Corra

Stand Tall!

Best Unproduced Script

Vincent J. Paterno

Rayen

Best Short Film

Yoendris Solis Garcia